İlişkinizin bitmesini istemiyorsanız bu ifadeleri sakın kullanmayın

İnsanların normal hayatta birbirlerini küçümsemeleri çokça tehlikeli bir davranıştır. Küçümseyici bir tavır sonucunda başkalarına karşı saygısız bir davranış sergilemesi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

Bu durum ilişkilerde de yaşanabiliyor. Fakat bazı ifadeler ilişki bile bitirebiliyor. İşte o ifadeler uzmanlar tarafından tek tek tespit edildi. İşte ilişki bitirebilecek o ifadeler..

1-Acınasısın!

Tartışma anında karşı tarafı küçümsemek onu basitleştirir ve aynı zamanda onun gerçek kişiliğini yansıtmayabilir. Herkesin bazen beğenemeyeceğimiz özellikleri olabileceğini unutmamak gerekir. Her insan karmaşık ve farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden acınası ifadesi yerine “Bu sorunu halletme şeklin hoşuma gitmedi” ifadesi daha yerinde olacaktır.

2-Sen beni hak etmiyorsun

Bu ifade kullanıldığında karşı tarafın sizi hak etmediğini hissettirebilirsiniz. Bunun sonucunda da partnerinizin özgüveni zedelenebilir. Bunun yerine şu ifadeyi kullanmak daha iyidir: “Şu anda bizi birbirimize uygun bir çift olarak görmekte zorlanıyorum.”

3-Her şey yolunda. Sorun olduğunu söylemeyi bırak

Bu cümleyi kuran kişi aslında sorundan kaçan kişinin sığındığı bir limandır. Bu sözü kullanmak çiftler arasındaki sorunun çözülmesini engeller veya erteler. Ayrıca bu ifade güven hissiyatını da zedeler. Bunun yerine “şu an uygun bir zaman olduğunu düşünmüyorum” veya “bana biraz zaman tanı” uygun olandır.

4-Senden nefret ediyorum

Bu cümle karşı tarafta inanılmaz bir tahribat yaratabilir. Ayıca kızgınlık anında kendinizi de tam olarak yansıtmaz. Sorun kalkınca da bu güvensizlik veren ifade hep akıllarda kalır. Bu cümle yerine partnerinizden bir süreliğine uzak durmak iki tarafı da daha iyi hissettirecektir.

5-Delirmişsin

Karşı tarafı suçlayan bu ifade ile aslına manipülasyon yoluna giden taraf ilişkide güven sorununa yol açan taraf olur. Bunun yerine karşı tarafından kendinizi şu an için tam olarak anlamadığını ve bunun sonucunda durumun daha da kötüleşebileceğini söyleyin.

Bu şekilde yapıcı konuşmak, kavganın boyutunun artacağını ön görerek ortamdan bir süreliğine uzak kalmak hem sorunun daha da büyümemesini hem de karşı tarafa zarar vermeden bir krizin atlatılmasına neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x